Oljedirektoratet

Samtykke til oppstart av Troll fase 3

Equinor-Oyvind-Gravaas-Even-Kleppe-Troll3

Foto: Equinor/Øyvind Gravås og Even Kleppe.

02.07.2021 Rettighetshaverne i Troll nord i Nordsjøen får samtykke til å starte opp innretninger og modifikasjoner knyttet til Troll fase 3-prosjektet.

PUD for Troll fase 3 ble godkjent i desember 2018. Prosjektet er en videreutvikling av Trollfeltet og skal utvinne gassen fra Troll Vest.

Utbyggingsløsningen operatøren Equinor og partnerne har valgt omfatter to havbunnsrammer med åtte gassbrønner som er knyttet opp mot Troll A-plattformen. Brønnstrømmen fra disse brønnene føres til Troll A gjennom en ny 36 tommer rørledning, for videre kompresjon og eksport via eksisterende infrastruktur.

Utvinnbare reserver fra Troll fase 3, hovedsakelig gass, er beregnet til om lag 2,2 milliarder fat (350 millioner standard kubikkmeter) oljeekvivalenter.

Storleverandør av gass til kontinentet

– Troll er en kjempe på norsk sokkel. Feltet leverer så mye som 7 prosent av Europas daglige etterspørsel etter gass, og Troll fase 3 vil bidra til å opprettholde et høyt produksjonsnivå i lang tid fremover, kommenterer Wenche Tjelta Johansen, leder i Lisensforvaltning.

Rettighetshaverne har investert vel 8 milliarder kroner i Troll fase 3, som etter planen skal produsere i minst 30 år. Troll fase 3 skulle blitt satt i drift i vår, men på grunn av koronarestriksjonene er oppstarten utsatt til høsten.

Troll ble påvist i 1979, og opprinnelig plan for utbygging og drift (PUD) ble godkjent i 1986. Planen ble oppdatert i 1990 for at gassprosesseringen skulle flyttes til Kollsnes-terminalen. Feltet ble satt i produksjon i 1995.

Utbygd i faser

Troll er bygd ut i faser, med utvinning av gass fra Troll Øst i fase 1 og olje fra Troll Vest i fase 2. Troll fase 1 er bygd ut med Troll A, som er en bunnfast brønnhode- og kompresjonsinnretning med understell i betong. Troll A får kraft fra land. Kompresjonskapasiteten for gass ble bygd ut på Troll A i 2004/2005 og igjen i 2015.

Troll fase 2 er bygd ut med Troll B, som er en flytende bolig- og produksjonsinnretning i betong, og Troll C, som er en halvt nedsenkbar bolig- og produksjonsinnretning i stål. Oljen i Troll Vest produseres fra flere havbunnsrammer knyttet til Troll B og Troll C med rørledninger.

Produksjonen fra Troll C-innretningen startet i 1999. Troll C blir også brukt til produksjon fra Fram, Fram H-Nord og Byrding. Flere endrede utbyggingsplaner (PUD) ble godkjent i forbindelse med installering av flere havbunnsrammer på Troll Vest.

Illustrasjon som viser Troll fase 3 utbyggingen

Illustrasjon av Troll fase 3: Equinor.

 

Kontakt

Ola Anders Skauby

Direktør kommunikasjon, samfunnskontakt og beredskap

Tlf: 905 98 519

Oppdatert: 02.07.2021

Siste nyheter

Gassbanken i Barentshavet
08.12.2023 Analyser viser at Barentshavet inneholder betydelige ressurser, og sannsynligvis mer gass enn olje. Hva må til dersom Norge skal forsyne Europa med etterspurte økte gassvolumer?
Mye å hente i tette reservoarer
06.12.2023 På norsk sokkel finnes det store påviste gassressurser det per i dag ikke er utvinningsplaner for. Mye av denne gassen finnes i tette reservoarer – noe som gjør den utfordrende å produsere.
Boreløyve for brønn 7219/6-1
06.12.2023 Oljedirektoratet har gitt Vår Energi AS boreløyve for brønn 7219/6-1 i utvinningsløyve 1025 S, jf. ressursforskrifta paragraf 13.
Verdifulle gassressurser ligger brakk
05.12.2023 Oljedirektoratet (OD) har kartlagt hvilke gassressurser som av ulike grunner ennå ikke er utviklet. Flere av funnene er samfunnsøkonomisk lønnsomme å utvinne.
Boreløyve for brønn 15/9-25
30.11.2023 Oljedirektoratet har gitt Harbour Energy Norge AS boreløyve for brønn 15/9-25 i utvinningsløyve 1138, jf. ressursforskrifta paragraf 13.
Produksjonstal oktober 2023
21.11.2023 Førebels produksjonstal i oktober 2023 viser ein gjennomsnittleg dagsproduksjon på 1 981 000 fat olje, NGL og kondensat.
Oljedirektoratet endrer navn til Sokkeldirektoratet
16.11.2023 Oljedirektoratet (OD) endrer navn til Sokkeldirektoratet 1. januar 2024. Det nye navnet gjenspeiler at direktoratet, i tillegg til petroleum, har fått flere arbeidsoppgaver knyttet til lagring av CO2, havvind og havbunnsmineraler de siste årene.
Boreløyve for brønn 35/11-28 S
16.11.2023 Oljedirektoratet har gitt Equinor Energy AS boreløyve for brønn 35/11-28 S i utvinningsløyve 248 C, jf. ressursforskrifta paragraf 13.
Boreløyve for brønn 35/6-4 A
15.11.2023 Oljedirektoratet har gitt Neptune Energy Norge AS boreløyve for brønn 35/6-4 A i utvinningsløyve 929, jf. ressursforskrifta paragraf 13.
Er du på jakt etter ny jobb?
14.11.2023 Vi har nå ledig stilling som miljørådgiver og dataforvalter ved våre kontorer i Stavanger og Harstad.