Lite oljefunn sør for Bøylafeltet i Nordsjøen – 24/12-7
Illustrasjonsbilde.
09.11.2021
Aker BP ASA, operatør for utvinningstillatelse 1041, har avsluttet boring av undersøkelsesbrønn 24/12-7.
Brønnen er boret om lag 17 kilometer sørvest for Bøylafeltet i Nordsjøen, og 230 kilometer vest for Stavanger.
Primært letemål for brønnen var å påvise petroleum i reservoarbergarter av paleocen alder i Hermodformasjonen. Sekundært letemål var å påvise petroleum i reservoarbergarter av paleocen alder i Heimdalformasjonen.
I det primære letemålet traff brønnen på Hermodformasjonen på om lag 75 meter mektighet. Det ble påvist en 38 meter oljekolonne i til sammen 20 meter sandstein, med meget gode til svært gode reservoaregenskaper.
Olje/vann-kontakten på 2132 meter under havflaten ble bekreftet med trykkpunkter.
I det sekundære letemålet traff brønnen på til sammen 34 meter vannfylt sandstein med gode reservoaregenskaper i Heimdalformasjonen.
Foreløpige beregninger av størrelsen på funnet er ca 0.8 millioner standard kubikkmeter (Sm3) utvinnbare oljeekvivalenter. Rettighetshaverne vurderer funnet som uøkonomisk.
Brønnen ble ikke formasjonstestet, men det er utført datainnsamling.
08.12.2023
Analyser viser at Barentshavet inneholder betydelige ressurser, og sannsynligvis mer gass enn olje. Hva må til dersom Norge skal forsyne Europa med etterspurte økte gassvolumer?
06.12.2023
På norsk sokkel finnes det store påviste gassressurser det per i dag ikke er utvinningsplaner for. Mye av denne gassen finnes i tette reservoarer – noe som gjør den utfordrende å produsere.
05.12.2023
Oljedirektoratet (OD) har kartlagt hvilke gassressurser som av ulike grunner ennå ikke er utviklet. Flere av funnene er samfunnsøkonomisk lønnsomme å utvinne.
16.11.2023
Oljedirektoratet (OD) endrer navn til Sokkeldirektoratet 1. januar 2024. Det nye navnet gjenspeiler at direktoratet, i tillegg til petroleum, har fått flere arbeidsoppgaver knyttet til lagring av CO2, havvind og havbunnsmineraler de siste årene.