Tørr brønn nordvest for Draugenfeltet i Norskehavet – 6407/9-13
Brønn 6407/9-13 ble boret av boreinnretningen West Hercules. Bilde: Jørgen Brattland/Equinor
14.02.2022
Equinor Energy AS, operatør for utvinningstillatelse 1060 har avsluttet boring av undersøkelsesbrønn 6407/9-13.
Brønnen ble boret om lag 148 kilometer nord for Kristiansund og om lag 8 kilometer nordvest for Draugenfeltet i Norskehavet.
Primært letemål for brønnen var å påvise petroleum i reservoarbergarter av senjura alder (Rogn- og Melkeformasjonen), mens sekundært letemål var å påvise petroleum i reservoarbergarter av mellomjura alder (Garn- og Ileformasjonen).
I primærmålet i Melkeformasjonen ble det truffet på sandsteinsbergarter på til sammen 27 meter med meget god reservoarkvalitet. Det ble ikke truffet på reservoarbergarter tilhørende Rognformasjonen.
I sekundært letemål traff brønnen på sandsteinsbergarter på til sammen 76 meter i Garnformasjonen og sandsteinsbergarter på til sammen 17 meter i Ileformasjonen. Reservoarbergartene i begge formasjonene har god til meget god reservoarkvalitet.
Brønnen er tørr, uten spor av petroleum. Det er utført datainnsamling.
Brønn 6407/9-13 ble boret til et vertikalt dyp på 2319 meter under havflaten og ble avsluttet i Rorformasjonen av tidligjura alder. Havdypet er 270 meter.
Brønnen er permanent plugget og forlatt.
Brønn 6407/9-13 ble boret av boreinnretningen West Hercules som skal videre til Canada for nye oppdrag.
08.12.2023
Analyser viser at Barentshavet inneholder betydelige ressurser, og sannsynligvis mer gass enn olje. Hva må til dersom Norge skal forsyne Europa med etterspurte økte gassvolumer?
06.12.2023
På norsk sokkel finnes det store påviste gassressurser det per i dag ikke er utvinningsplaner for. Mye av denne gassen finnes i tette reservoarer – noe som gjør den utfordrende å produsere.
05.12.2023
Oljedirektoratet (OD) har kartlagt hvilke gassressurser som av ulike grunner ennå ikke er utviklet. Flere av funnene er samfunnsøkonomisk lønnsomme å utvinne.
16.11.2023
Oljedirektoratet (OD) endrer navn til Sokkeldirektoratet 1. januar 2024. Det nye navnet gjenspeiler at direktoratet, i tillegg til petroleum, har fått flere arbeidsoppgaver knyttet til lagring av CO2, havvind og havbunnsmineraler de siste årene.